środa, 26 października 2011

Pilniczek- Jaki wybrać?

Ten rodzaj akcesorium do pielęgnacji paznokci to element niezbędny zarówno w kosmetyczce damskiej, jak i męskiej. Jednak zdecydowana większość ludzi, albo nie używa pilniczków, albo posiada w swojej kosmetyczce jeden metalowy. Spowodowane jest to złą sławą pilniczków. Faktycznie zła sława pilników ma swoje uzasadnienie - tradycyjne metalowe zarysowują paznokcie naruszając ich strukturę i mogą prowokować szybsze niszczenie płytki. Dlatego właśnie dobry pilnik to na pewno nie metalowy.
Na  rynku dostępny jest szeroki wachlarz pilników. Różnią się od siebie ziarnistością jak i również materiałem, z którego zostały wykonane.


Jeżeli chodzi o materiały, z których wykonane są pilniki dzielimy je na:



Tradycyjny metalowy pilnik nie cieszy się uznaniem wśród manicurzystek, bowiem zarysowuje paznokcie naruszając ich strukturę i może prowokować szybsze niszczenie płytki. Tworzy na płytce zadry, przez które łatwo dostaje się do niej rozmiękczająca je woda czy detergenty. Stąd też uważa się, że dobry pilnik nie powinien być metalowy.

Pilnik papierowy - to najpopularniejszy i najtańszy pilnik do paznokci. Jest dostępny w różnych kolorach i kształtach (banan, prosty, romb) . Można go używać zarówno do piłowania naturalnej płytki jak i do prac związanych z pozostałymi technikami przedłużania paznokci. Zewnętrzna, ścierna warstwa pilnika to odpowiedni rodzaj papieru na którym przyklejone są różnego rodzaju opiłki( tlenek aluminium, granit, kryształ, szkło albo teflon),stąd też jego nazwa. Jest doskonały do skracania i nadawania paznokciom kształtu. Jest delikatniejszy niż pilnik metalowy. Jednak ma też swoje wady.Dość szybko się zużywa. Często stosowany może powodować rozdwajanie się płytki paznokcia.



Pilnik szklany - to najczęściej drobnoziarnisty pilniczek, wykonany z wysokiej jakości hartowanego szkła. Przeznaczony jest do pielęgnacji oraz modelowania paznokci naturalnych. Stylistki używają go również do delikatnej obróbki tipsów, paznokci akrylowych i żelowych. Doskonale sprawdza się przy wygładzaniu krawędzi paznokcia, ewentualnie opiłowywaniu tych delikatnych i cienkich. Nadaje paznokciom szczególnie łagodną formę. Nie powoduje „zadziorków” i jest bardzo precyzyjny. Poprzez delikatne opiłowywanie krawędzi, chroni je przed rozdwajaniem. Dodatkowo paznokcie są zabezpieczone przed pękaniem. Rzadko powoduje uszkodzenie płytki. Po obróbce paznokci szklanym pilnikiem są one zdecydowanie gładsze niż po użyciu metalowego czy papierowego. No i przede wszystkim wydaje się być bardzo trwały i wydajny. Czas jego użytkowania i trwałość są praktycznie nieograniczone. Pilniki szklane można wyczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować. Podsumowując ten rodzaj pilnika jest najbezpieczniejszy.



Jeżeli chodzi o gradację pilników, dzielą się one na:

Pilnik gruboziarnisty (gradacja 80 i 100) - charakteryzuje się wielką siłą tarcia i służy głównie do zdejmowania materiału z paznokcia (pozbywania się tipsów). Nie polecany jest do stosowania w domu a jedynie w profesjonalnych gabinetach.



Pilnik średnioziarnisty (100/180) - to pilnik klasyczny przeznaczony do podstawowej obróbki paznokcia (nadania mu kształtu) oraz pracy modelującej na akrylu czy żelu UV. 


Pilnik drobnoziarnisty (>240) - służy do wygładzania naturalnej płytki paznokcia oraz końcowej obróbki akrylu czy żelu.


Polerka (500-1000-1500) nadaje paznokciom wyjątkowy blask, wyrównuje powierzchnię i może być również używana do matowienia płytki. Zdecydowanie polecana każdej kobiecie, nawet tej stroniącej od pilników.


Bloczek polerski - Bardziej profesjonalne narzędzie do polerowania i wygładzania, służy do przygotowania paznokci przed nałożeniem żelu, akrylu, lub aplikacją tipsów. Występują w różnych wariantach kolorystycznych.





Warto pamiętać, że jakość pilników zależy w dużej mierze od producenta. Ci najlepsi gwarantują wysoką trwałość, łatwość czyszczenia i dezynfekcji oraz powłoki zabezpieczające przed zapychaniem się pilniczka. Zwracajmy również uwagę na wygodę trzymania, długość oraz oznaczenie gradacji. Generalnie, za dobry pilnik zapłacimy od 5 złotych (amatorskie) do 25 złotych (duże, profesjonalne).

5 komentarzy:

  1. Zawsze mam problem z wyborem pilniczka... ;/ Pozdrawiam i zapraszam do mnie w wolnej chwili ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja niestety pilniczka używać nie mogę bo mi się paznokcie rozdwajają:(

    OdpowiedzUsuń
  3. Natajka, to zainwestuj w pilniczek szklany i podczas piłowania piłuj tylko w jedną stronę tak aby nie robić 'zadzior' :)

    OdpowiedzUsuń
  4. ja tez do naturalnych paznokci polecam szklany pilnik :) (te kosztują ok 10-13 zł)

    OdpowiedzUsuń